Polecamy

15 najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych

Najlepsze dzikie miejsca w Wielkiej Brytanii ujawnione przez MINI

Blog

Sztorm Gareth: najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy

Udostępnij Facebook Twitter

W Wielkiej Brytanii trwa sztorm Gareth, a IAM RoadSmart ma dla Was kilka istotnych rad, które pomogą Wam bezpiecznie jeździć w deszczu.

Jak stwierdza szef standardów jazdy i jazdy, Richard Gladman: "Przy takiej brytyjskiej pogodzie, jaka jest, wszyscy powinniśmy być dobrze wyćwiczeni w jeździe w deszczu.

"Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym i gumy (wycieraczek i opon) pomoże Ci zachować bezpieczeństwo.

"W ostatnich ekstremach zaobserwowaliśmy, że stojąca woda i powodzie stają się coraz bardziej powszechne, więc zachowaj szczególną ostrożność i jeśli to możliwe unikaj jazdy przez stojącą wodę.

"Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do głębokości lub powierzchni pod powodzią, to najlepiej nie ryzykować".

Ulewny deszcz:

    Ulewny deszcz wpłynie na twoją widoczność, więc weź to powoli. Zasada 126 kodeksu drogowego mówi, że droga hamowania pomiędzy Tobą a pojazdem przed Tobą powinna wynosić dwie sekundy podczas jazdy na suchej drodze i co najmniej cztery sekundy na mokrej. Na oblodzonych nawierzchniach jest ona jeszcze dłuższa. IAM RoadSmart zaleca nawet 10-krotne wydłużenie drogi hamowania podczas jazdy po lodzie. Przednia szyba powinna być czysta, wycieraczki sprawne, a strumienie prawidłowo ustawione i skierowane na ekran. Rozsądnie jest oczyścić przednią szybę, dokonać niezbędnych regulacji i usunąć wszystko z głównego obszaru przed rozpoczęciem podróży. Dobrą zasadą jest, że jeśli potrzebujesz wycieraczek, to potrzebujesz również reflektorów. Automatyczne ustawienia świateł nie zawsze aktywują się w złych warunkach pogodowych, więc do Ciebie należy podjęcie rozsądnej decyzji, czy trzeba je włączyć.

Aquaplaning:

    Jeśli woda stoi w kałużach na powierzchni drogi, Twój samochód jest narażony na ryzyko aquaplaningu. Aquaplaning polega na tym, że przed oponą tworzy się klin wody, który unosi ją z powierzchni drogi. Spowodowane jest to tym, że bieżnik nie jest w stanie wyprzeć takiej ilości wody, jaka się na nim znajduje. Aby wyjść z aquaplaningu, należy delikatnie zmniejszyć gaz, mocno trzymać kierownicę i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów kierownicą. Samochód w końcu odzyska przyczepność, gdy woda się oczyści.

Powodzie:

    Najpierw zadaj sobie pytanie - czy możesz pojechać inną trasą? Jeśli nie, należy ustalić, jak głęboka jest powódź. Jeśli stojąca woda ma głębokość ponad 6 cali, unikaj jazdy przez nią. Jeżeli znają Państwo drogę, mogą Państwo ocenić głębokość zalania w stosunku do krawężnika. Jeśli przyczyną powodzi nie był ulewny deszcz, to co było przyczyną? I jaki ma to wpływ na drogę? Na przykład, jeśli doszło do pęknięcia wodociągu, stojąca woda może wyglądać jak normalna powódź, ale powierzchnia drogi pod wodą może być całkowicie zniszczona. Jeśli nie jesteś pewien, jak powstała powódź, unikaj jej. Czy są inne pojazdy podobne do Twojego, które bezpiecznie przejeżdżają? Na tej podstawie należy ocenić, czy przejazd jest bezpieczny. Jeśli woda płynie szybko, nie próbuj jej przejeżdżać, ponieważ istnieje realne niebezpieczeństwo, że Twój samochód zostanie zmieciony z drogi. Jeśli po wzięciu wszystkiego pod uwagę zdecydujesz się na przejazd przez powódź, pamiętaj, aby robić to powoli. Najlepiej jest lekko wcisnąć sprzęgło i delikatnie nacisnąć pedał gazu, aby zwiększyć obroty silnika. Należy to zrobić bez zwiększania prędkości, podobnie jak w przypadku ruszania pod górę. Zapobiegnie to przedostawaniu się wody do układu wydechowego. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów należy lekko przyspieszyć, ale kontrolować prędkość za pomocą hamulców. Po przejechaniu przez powódź sprawdź, czy hamulce są suche i działają prawidłowo. Jeśli masz wątpliwości, zawróć i nie przejeżdżaj przez powódź. Często w nowoczesnych samochodach osobowych wlot powietrza znajduje się w nadkolu, które może być poniżej poziomu wody. Jeśli silnik zanurzy się w wodzie, nastąpi natychmiastowa blokada hydrostatyczna i silnik zatrzyma się. Pamiętaj, aby zachować czujność i unikać ochlapywania przechodniów. Jeśli stanie się to przypadkowo - nawet w przypadku ochlapania podczas przejeżdżania przez kałuże na poboczu drogi - możesz otrzymać stały mandat i trzy punkty karne za jazdę bez należytej ostrożności i uwagi lub bez rozsądnego uwzględnienia innych użytkowników drogi. Jeśli zrobisz to umyślnie, może to być wykroczenie porządku publicznego, pojawienie się w sądzie i grzywna.

IAM RoadSmart to nazwa handlowa wszystkich firm prowadzonych przez największą brytyjską organizację charytatywną zajmującą się bezpieczeństwem drogowym, Institute of Advanced Motorists (IAM).

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...