Polecamy

Zwarcie wiązki przewodów i urządzeń elektrycznych w samochodzie

Ujawnione: Najpopularniejsze samochody w TikTok

Blog

Nowy rok, nowe opony: Dlaczego powinieneś wymienić opony?

 

Nie ulega wątpliwości, że opony są niezbędne do bezpiecznej jazdy. Spełniają one więcej istotnych funkcji niż tylko przenoszenie napędu samochodu. Zapewniają przyczepność podczas przyspieszania i hamowania, utrzymują kontrolę nad pojazdem podczas kierowania, zapewniają trakcję na nawierzchni drogi, zapobiegając poślizgom i wywróceniu się na mokrej lub oblodzonej nawierzchni.

A zatem, aby wejść w Nowy Rok, co może być lepszego niż komplet nowych opon dla Twojego samochodu? Nie jesteś pewien, czy warto w nie zainwestować? Zapoznaj się z poniższym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i co może wskazywać na konieczność wymiany opon.

Bieżnik

Bieżnik opony pomaga zapewnić trakcję, dzięki której samochód jest stabilny i pozostaje pod kontrolą na nawierzchni drogi. Im płytszy bieżnik, tym mniejsza przyczepność opon. Aby jazda była bezpieczna, prawo brytyjskie wymaga, aby bieżnik opony wynosił 1,6 mm. Wszystko poniżej tej wartości jest uważane za nielegalne i niebezpieczne do jazdy. Jeśli bieżnik jest poniżej minimalnego limitu, powinieneś rozważyć wymianę opon tak szybko, jak to możliwe.

Sprawdzenie bieżnika własnych opon jest łatwiejsze niż myślisz. Większość opon posiada paski zużycia bieżnika, które są widoczne tylko wtedy, gdy głębokość bieżnika jest poniżej bezpiecznego limitu. W przeciwnym razie możesz przyłożyć do bieżnika monetę o nominale 20 pensów. Jeśli zewnętrzna krawędź monety jest widoczna, jest to dobry znak, że bieżnik jest poniżej limitu i opona powinna zostać wymieniona.

Zużycie

Nierównomierne zużycie opon jest zazwyczaj spowodowane niewłaściwą geometrią kół, zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem powietrza w oponach lub zużytym zawieszeniem. Niezależnie od tego, co się dzieje, zużycie opon jest nieuniknione i nastąpi z czasem, niezależnie od tego, jak dobrze utrzymany jest samochód i opony. Nie oznacza to jednak, że należy je ignorować. O ile problemy powodujące zużycie opon powinny być traktowane priorytetowo, o tyle same opony powinny zostać wymienione. Wynika to z faktu, że nadmierne lub nierównomierne zużycie utrudnia kierowanie pojazdem i skręcanie oraz zwiększa ryzyko wybuchu opony.

Oprócz problemów z kierowaniem lub utrzymaniem kontroli nad samochodem, powinieneś regularnie sprawdzać opony pod kątem oznak nierównomiernego zużycia, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych i bardziej niebezpiecznych problemów na drodze (wybacz kalambur).

Wiek

Niektórzy ludzie rozważają wymianę opon tylko w przypadku nadmiernego zużycia, głębokości bieżnika poniżej minimum lub przebicia opony. Na pierwszy rzut oka stan opon może wydawać się dobry, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiek opon ma większy wpływ na ich stan niż mogłoby się wydawać.

Ogólna zasada mówi, że powinieneś wymienić opony, gdy osiągną wiek 10 lat. Jeśli nie pamiętasz, kiedy montowano obecne opony lub masz samochód od mniej niż 10 lat, możesz sprawdzić wiek opon na ich bocznej ścianie. Szukaj 4-cyfrowego kodu. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień produkcji, a dwie ostatnie - rok. Tak więc, 1316 = 28 marca - 3 kwietnia 2016.

Co dalej?

A więc zdecydowałeś się na wymianę opon. Dobry wybór! Następnym krokiem jest wybór odpowiednich opon. Oto nasze 3 najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru opon. Więcej na: http://fiat-furious.pl

Znaj swój rozmiar

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jakiego rozmiaru opon potrzebujesz. Chociaż niektóre rozmiary opon są wymienne, aby uzyskać najlepsze i najbardziej niezawodne osiągi, powinieneś trzymać się standardowego rozmiaru dla Twojego pojazdu. Rozmiar ten można znaleźć na ścianie bocznej opony i będzie on przedstawiony w następujący sposób: 225/50 R17 98H. Aby dowiedzieć się, jak rozszyfrować rozmiar, przeczytaj bardzo przydatny artykuł.

Wybierz jakość

Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, łatwo jest zdecydować się na tańsze lub zużyte opony, ale zalecamy traktowanie opon jako inwestycji, zarówno dla Twojego samochodu, jak i dla Twojego bezpieczeństwa. Wybór opon znanej marki, takiej jak Bridgestone, oznacza, że otrzymasz niezawodny komplet opon, które będą Ci służyć dłużej pomiędzy wymianami. Polecamy Bridgestone Dueler D-Sport, wyjątkową oponę letnią, która może pochwalić się bardzo dobrymi osiągami na mokrych i suchych nawierzchniach. Posiada ona również specjalnie opracowany bieżnik, który maksymalizuje przyczepność i skraca drogę hamowania.

Nie mieszaj i nie dopasowuj

Aby w pełni wykorzystać możliwości opon i uzyskać najlepsze osiągi, zaleca się wymianę opon parami (na tej samej osi) lub wszystkich czterech razem, upewniając się, że wszystkie opony są tego samego rozmiaru i typu. Powinieneś również upewnić się, że montujesz opony o tym samym indeksie prędkości.

Więcej na: http://fiat-furious.pl

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...