Polecamy

Jak wykonać test pochylenia kół w warunkach domowych

Kod P1684 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak go naprawić)

Blog

Dwie trzecie brytyjskich kierowców popiera wprowadzenie ponownych testów na prawo jazdy dla osób powyżej 70 roku życia

Share
  • Facebook
  • Twitter

Ponad 60 procent brytyjskich kierowców uważa, że ponowne testy na prawo jazdy dla osób powyżej 70. roku życia powinny być obowiązkowe, wynika z nowo opublikowanych danych.

Badania, opublikowane dziś przez serwis Choose My Car, zajmujący się skupem i finansowaniem używanych samochodów, dowodzą, że większość brytyjskich kierowców uważa, że osoby powyżej 70. roku życia powinny być poddawane testom, aby zapewnić bezpieczeństwo na naszych drogach.

Statystyki pokazały, że:

  • 60% wszystkich kierowców poparło ten ruch
  • W grupie wiekowej 18-34 lata, liczba ta wzrosła do ponad 75%,
  • 42% osób powyżej 55 roku życia popiera ten ruch.

Co ciekawe, Anglia, Walia i Szkocja wykazały podobny poziom poparcia, ale w Irlandii Północnej tylko 9% respondentów zdecydowanie poparło ponowny test, chociaż w sumie 42% północnoirlandzkich kierowców uważa, że ponowne testy powinny być obowiązkowe.

Obecne przepisy wymagają od osób powyżej 70. roku życia odnawiania prawa jazdy co trzy lata, ale nie nakazują przeprowadzania obowiązkowych badań lekarskich, takich jak badanie wzroku czy poziomu kompetencji podczas jazdy. Wszystko, co kierowcy muszą zrobić, aby odnowić swoje prawo jazdy, to stwierdzić, że są fizycznie zdolni do prowadzenia pojazdu, a ich wzrok jest wystarczający.

Dane DVLA opublikowane w 2017 r. wykazały, że liczba kierowców powyżej 70. roku życia po raz pierwszy osiągnęła 4,5 mln - z oszałamiającą liczbą 100 000 osób powyżej 90. roku życia na drodze. Liczba ta ma tylko wzrosnąć wraz ze starzeniem się populacji Wielkiej Brytanii i dłuższą średnią długością życia.

Założyciel ChooseMyCar.com Nick Zapolski, powiedział: "Większość kierowców jest oczywiście doskonale zdolna do prowadzenia samochodu w wieku 70 lat i znacznie później. Nasze badania pokazują jednak, że nawet w nieco starszym przedziale wiekowym wiele osób popiera ponowne testy po 70. roku życia.

"Zdolność do prowadzenia samochodu i dostęp do niego to coś, do czego wielu z nas dąży, a w Choose My Car naszym celem jest pomoc ludziom w osiągnięciu tego celu. Ale bardzo ważne jest również, aby upewnić się, że nasze drogi są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe, a wyniki naszych badań sugerują, że przytłaczająca większość ludzi - zwłaszcza w młodszym przedziale wiekowym - uważa, że należy zrobić więcej, aby sprawdzić, czy starsi kierowcy są nadal kompetentni."

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...