Polecamy

Jak chronić wnętrze samochodu

Kiedy należy pilnie wymienić płyn hamulcowy?

Blog

Czy jazda z niskim ciśnieniem w oponach jest niebezpieczna? (i co należy zrobić)

Wskaźnik TPMS informuje o zbyt niskim ciśnieniu w oponach, aby można było na nich jeździć. Gdy zapala się ta kontrolka, można się zastanawiać, czy można bezpiecznie podjechać na najbliższą stację benzynową, aby nabrać powietrza. Czy jazda z niskim ciśnieniem w oponach jest niebezpieczna?

Gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, istnieje ryzyko ich przebicia. Ponadto niskie ciśnienie w oponach powoduje problemy z osiągami i prowadzi do mniejszej oszczędności paliwa. Może także powodować przedwczesne zużycie opon, co wiąże się z koniecznością ich częstszej wymiany.

Omawiamy powody, dla których nigdy nie należy jeździć samochodem z niskim ciśnieniem w oponach. Nasz poradnik zawiera także kilka wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo, ponieważ może się zdarzyć, że zdecydujesz się na jazdę, mimo że nie jest to zalecane.

Spis treści show Powody, dla których warto unikać jazdy z niskim ciśnieniem w oponach 1. Ryzyko rozerwania opony 2. Problemy z wydajnością 3. Niska oszczędność paliwa 4. Przedwczesne zużycie Co robić, gdy ciśnienie w oponach jest niskie 1. Załóż oponę zapasową 2. Włącz migacze 3. Usuń ciężki ładunek 4. Jedź na krótkich odcinkach 5. Zwolnij

Powody, dla których należy unikać jazdy z niskim ciśnieniem w oponach

1. Ryzyko rozerwania opony

Najgroźniejszą rzeczą, jaka może się zdarzyć z powodu niskiego ciśnienia w oponie, jest jej przebicie. Gdy w oponie jest zbyt niskie ciśnienie, ścianki boczne uginają się bardziej niż powinny.

Podczas jazdy autostradą bez zatrzymywania się opony nagrzewają się i nie schładzają. To nadmierne ciepło może spowodować rozerwanie opony, zwłaszcza gdy jest ona bardziej miękka. Ponadto miękka opona jest bardziej podatna na przebicie przez odłamki znajdujące się na drodze.

2. Problemy z osiągami

Ponieważ ścianki boczne uginają się od niedopompowania, podczas jazdy można zauważyć problemy. Najbardziej oczywiste problemy pojawiają się podczas hamowania lub pokonywania zakrętów.

W takim stanie opony są mniej stabilne. Ponadto tracą trakcję i przyczepność na śliskich nawierzchniach. Układ kierowniczy również staje się niespokojny, co utrudnia kontrolę nad pojazdem.

3. Niska oszczędność paliwa

Gdy opony są niedopompowane, potrzeba więcej energii, aby utrzymać samochód w ruchu. To samo zjawisko można zaobserwować, próbując jeździć na rowerze z przebitą oponą. Aby ruszyć z miejsca, trzeba mocniej pedałować.

Ponieważ opór jest większy, silnik samochodu musi pracować ciężej, aby utrzymać pojazd w ruchu. Ta dodatkowa energia oznacza mniejszą oszczędność paliwa, przez co kierowca spędza więcej czasu przy dystrybutorze paliwa.

RELATED: 10 sposobów na poprawę wydajności paliwowej

4. Przedwczesne zużycie

Jazda na oponie z niskim ciśnieniem powietrza powoduje nierównomierne zużywanie się bieżnika. Problemy z bieżnikiem można zaobserwować po zewnętrznej i wewnętrznej stronie opony. Tego nieprawidłowego zużycia nie da się skorygować.

Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj opony można napompować za darmo, jazda na niedopompowanych oponach nie ma sensu. Inną opcją jest częstsze kupowanie opon, co wiąże się ze sporymi kosztami.

Co robić, gdy ciśnienie w oponach jest niskie

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy ciśnienie w oponie jest niskie, jest jak najszybsze napompowanie jej. Jeśli jednak jesteś daleko od miejsca, w którym można to zrobić, warto rozważyć kilka innych rzeczy:

RELATED: 10 najlepszych przenośnych pompek do opon

1. Załóż zapasową oponę

Jeśli jedziesz na słabej oponie i nie możesz od razu nabrać powietrza, najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wymiana opony na zapasową. Zjechanie na pobocze i założenie zapasowej jest niewygodne, ale to jedyny sposób, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Miejmy nadzieję, że wiesz, jak założyć oponę zapasową. W przeciwnym razie może się okazać, że aby wrócić na drogę, trzeba będzie wezwać pomoc drogową.

RELATED: Jak długo można jechać na oponie zapasowej? (i jak szybko?)

2. Włącz migacze

Jeśli zdecydujesz, że musisz kontynuować jazdę, musisz postawić bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Podejmij wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze.

Włączenie świateł awaryjnych pozwala wyróżnić pojazd na drodze. Dzięki nim możesz zwolnić na drodze, a inne osoby będą wiedziały, że masz problem i nie będą się zbliżać do Ciebie.

3. Usuń ciężki ładunek

Nadmierny ciężar w pojeździe jeszcze bardziej zagraża Twojemu bezpieczeństwu. Jeśli możesz usunąć część ciężaru przed rozpoczęciem jazdy, powinieneś to zrobić.

Jeśli jesteś w domu lub w pracy, rozważ usunięcie kilku niepotrzebnych przedmiotów. Zawsze można je dołożyć po ponownym napełnieniu opony.

4. Jazda na krótkich dystansach

Jeśli w ogóle zamierzasz jechać samochodem, nie powinno to trwać długo. Rozumiemy, że nie ma sensu zakładać opony zapasowej, jeśli stacja benzynowa jest tuż obok.

Im dłużej prowadzisz samochód, tym większe ryzyko. Z tego powodu należy dokładnie rozważyć odległość, aby ustalić, czy warto ryzykować.

5. Zwolnij

Nawet jeśli jedziesz tylko w dół ulicy, musisz zmniejszyć prędkość samochodu. Nie należy kierować się znakami ograniczenia prędkości.

Im wolniej jedziesz, tym mniejsza szansa, że stanie się coś złego. Przy włączonych światłach błyskowych nie ma znaczenia, jak wolno jedziesz - inni zauważą, że powinni się poruszać wokół Ciebie.

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...