Polecamy

Ujawnione: Najpopularniejsze samochody w TikTok

Najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, które pomogą...

Blog

Jaki wpływ będzie miało IoT na przemysł samochodowy?

Termin "Internet of Things" można zobaczyć wszędzie w dzisiejszych czasach. Niezależnie od tego, czy czytasz popularny blog technologiczny, czy po prostu przeglądasz strony w mediach społecznościowych, termin ten z pewnością gdzieś się pojawi. IoT zasługuje na takie uznanie, ponieważ już teraz wpływa na codzienne życie ludzi na tak wiele pozytywnych sposobów. W tej dziedzinie drzemie ogromny potencjał, ponieważ oczekuje się, że drastycznie poprawi ona wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby ludzkich błędów. Jednocześnie jednak istnieje kilka obaw dotyczących tego, w jaki sposób może to prowadzić do włamań i uczynić z samochodów łatwy cel dla przestępców. Istnieje wiele sposobów, w jakie IoT zostało zaadoptowane przez branżę motoryzacyjną. Podczas gdy niektóre firmy w pełni wykorzystują każdą dostępną nową technologię, inne są bardziej ostrożne i selektywne, wybierając tylko te technologie, które są zatwierdzone przez ich konsumentów. Niemniej jednak, zgodnie z jednym z szacunków, do roku 2020 około 250 milionów samochodów będzie korzystać z Internetu w taki czy inny sposób. W tym artykule omówiono różne sposoby, w jakie Internet Rzeczy ma wpłynąć na przemysł samochodowy. Oznacza to, że omówione zostaną różne rodzaje dostępnych i nadchodzących technologii, takich jak bezpieczeństwo wspomagane sztuczną inteligencją i samochody autonomiczne.

Inteligentna nawigacja

Od wprowadzenia nawigacji satelitarnej minęło już wiele lat, a mimo to jest ona nadal tak samo popularna jak wtedy. Dziś technologia ta została jeszcze bardziej zmodyfikowana, aby umożliwić nam dostęp do wielu innych funkcji, takich jak możliwość znalezienia najbliższych stacji paliw, szpitali i restauracji. Dzięki stałemu połączeniu z Internetem, możemy zobaczyć, co dzieje się na drogach w czasie rzeczywistym. Oczekuje się, że w nadchodzących latach będziemy świadkami dalszego postępu w tej dziedzinie. Jedną z prognoz może być to, że nie tylko będziemy w stanie znaleźć najbliższą stację paliw, ale będziemy również w stanie zapłacić za paliwo siedząc w naszych samochodach, za pośrednictwem Internetu podłączonego do naszych samochodów napędzanych AI. W systemie może być nawet zaawansowany proces uczenia się, dzięki któremu będziemy mogli otrzymywać przypomnienia o zrobieniu zakupów spożywczych, gdy będziemy w pobliżu supermarketu i sugestie dotyczące restauracji, które odpowiadają naszym osobistym preferencjom.

Sztuczna inteligencja wspomagająca bezpieczeństwo

samochód

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w połączonych samochodach, zaobserwowano, że liderzy branży dążą do różnych celów. Podczas gdy niektórzy dążą do stworzenia w pełni autonomicznych pojazdów, inni wybierają bardziej konserwatywne strategie, decydując się jedynie na niektóre elementy AI dla istniejącej gamy pojazdów. Kilka z nich dba również o poprawę bezpieczeństwa swoich pojazdów poprzez zmniejszenie szans na popełnienie błędu ludzkiego w ważnych obszarach. Istnieją jednak obawy, że podłączając wszystkie samochody do IoT, zostawiamy otwarte drzwi dla przestępców i hakerów, którzy mogą zaatakować nasze samochody. Jeśli środki ostrożności nie zostaną wdrożone, sami staniemy się podatnymi na ataki celami. Pomimo tych obaw, globalny rynek IoT wzrośnie z 157 miliardów dolarów w 2016 roku do 457 miliardów dolarów do 2020 roku.

Praca z AI

Przewiduje się, że w ciągu następnej dekady wiele zawodów wymrze, ponieważ ludzcy pracownicy są szybko zastępowani przez roboty i AI sterowane przez kilka osób za pośrednictwem Internetu. Jest to również prawdopodobne w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie proces produkcji jest już w dużym stopniu zautomatyzowany. Nie dziwi więc fakt, że główną przyczyną bezrobocia w kilku krajach, w tym w USA, jest szybkie rozprzestrzenianie się i adaptacja nowoczesnych technologii. Według badań przeprowadzonych w 2013 roku przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, do 2025 roku ponad 47 % miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych zostanie zastąpionych przez automatyczne systemy i roboty. Oznacza to oczywiście, że w najbliższych latach jedne z bardziej popularnych karier i umiejętności będą związane z nauką, inżynierią, analizą danych, programowaniem i zarządzaniem automatycznymi programami komputerowymi.

Połączone samochody bez kierowców

Najbardziej oczekiwaną cechą IoT w połączeniu ze sztuczną inteligencją w branży motoryzacyjnej są autonomiczne samochody. Idea samochodów bez kierowców zawsze była czymś, co ludzie wyobrażali sobie, jak będzie wyglądała przyszłość. Coraz więcej rządów i inwestorów zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału tej idei i wielu sposobów, na jakie może ona przynieść korzyści światu. Z pewnością będzie to istotna zmiana w przemyśle motoryzacyjnym, nie wspominając już o branży ubezpieczeń samochodów bez kierowcy, której będziemy świadkami w nadchodzących latach. Choć w technologii tej dokonano już kilku znaczących przełomów, dostępne obecnie samochody nie są jeszcze gotowe do zaprezentowania klientom. Jednak niektórzy z czołowych innowatorów w tej dziedzinie, tacy jak Google i Tesla, wraz z wieloma naukowcami są przekonani, że możemy zobaczyć prawdziwie bezkierunkowe samochody już w 2019 r., a do 2040 r. co najmniej 75% pojazdów będzie autonomicznych. Bez względu na to, jaki będzie wynik, jedno jest pewne, że w najbliższych latach będziemy świadkami ogromnych inwestycji w tej dziedzinie. Oczekuje się również, że pojawią się wyzwania, nie tylko w dziedzinie technologii, ale również dotyczące tego, czy publiczność będzie skłonna w pełni zaufać tym samokierującym się pojazdom. Podczas gdy niektóre z tych technologii są już w przygotowaniu, inne są jeszcze w powijakach. Obiecujące jest jednak to, że większość z tych technologii skupia się na uczynieniu dróg bezpieczniejszymi, a naszego życia łatwiejszym.

Dowiedz się więcej na https://bakpaliwa.pl/

 

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...