Polecamy

Zwarcie wiązki przewodów i urządzeń elektrycznych w samochodzie

Koszt naprawy wycieku oleju - najczęstsze przyczyny i sposób naprawy

Blog

Bezpieczeństwo pojazdów przystosowanych do przewozu osób na wózkach inwalidzkich (WAV)

Obecnie w Wielkiej Brytanii, WAV, czyli pojazdy dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich, są naprawdę łatwe do kupienia. Występują one w różnych rozmiarach i są sprzedawane w różnych cenach. Podobnie jak w przypadku szerszego rynku motoryzacyjnego, można znaleźć modele z wyższej półki i bardziej przystępne cenowo opcje. Jednak jedną wspólną cechą wszystkich WAV, bez względu na rozmiar i cenę, jest ich doskonałe bezpieczeństwo. W tym artykule przyjrzymy się kilku najważniejszym cechom bezpieczeństwa, które można znaleźć w WAV.

Rampy i podnośniki

Jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl, gdy myślisz o pojeździe przystosowanym do przewozu wózków inwalidzkich, muszą być specjalne rampy lub podnośniki, które są używane do wsiadania i wysiadania z pojazdu. Najczęstszą cechą jest rampa i będzie ona albo automatyczna lub ręczna, w zależności od marki i modelu pojazdu.

Rampy są oczywiście dość oczywiste, ale jedną rzeczą, którą zawsze należy wziąć pod uwagę jest to, że kiedy parkujesz, trzeba zostawić wystarczająco dużo miejsca między pojazdem a jeden zaparkowany za tobą lub z boku ciebie. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie całkowicie wysunąć rampy, co może być bardzo niebezpieczne. Pojazdy z podnośnikami nie mają tego problemu, ale będą Cię kosztować nieco więcej.

Mocowanie wózka inwalidzkiego i system przytrzymywania pasażerów (WTORS)

Przechodząc teraz od strony zewnętrznej do wnętrza pojazdu, zawsze znajdziesz WTORS, czyli system mocowania i przytrzymywania wózka inwalidzkiego. Mimo, że wszystkie nowoczesne WAV posiadają ten system, nie wszyscy właściciele właściwie z niego korzystają. Wiedza jak używać WTORS jest ważna dla bezpieczeństwa wszystkich osób podróżujących w pojeździe.

Mocowanie wózka inwalidzkiego

Wskazówka tkwi w nazwie, ponieważ ta część systemu jest używana do dosłownego przywiązania wózka inwalidzkiego, gdy znajduje się on wewnątrz pojazdu. Niezależnie od tego, czy robisz lokalne zakupy, czy wybierasz się w długą podróż z dużą prędkością po autostradzie, zawsze ważne jest, aby zabezpieczyć wózek inwalidzki przed stoczeniem się lub upadkiem, gdy pojazd jest w ruchu.

Zazwyczaj wiązanie wózka inwalidzkiego składa się z czterech pasów przymocowanych do pojazdu, a w niektórych przypadkach z sześciu pasów. Chociaż każdy wózek inwalidzki jest nieco inny, dobrą ogólną zasadą jest rozpoczęcie od przednich pasów mocujących, a następnie przesuwanie się w kierunku tyłu. Zawsze zwracaj uwagę na wszelkie skręcenia - pasy powinny być zawsze proste i pozbawione zagięć.

Mocowanie pasażerów

Jest to nieco formalna nazwa, ale tak naprawdę oznacza po prostu pas bezpieczeństwa. Różnica pomiędzy pasem bezpieczeństwa, który znajdziesz dla użytkownika wózka inwalidzkiego w WAV, a zwykłym pasem bezpieczeństwa jest taka, że pas ten składa się zazwyczaj z dwóch części.

Jest to element pasa biodrowego i element pasa barkowego, które zazwyczaj łączą się ze sobą. Pamiętaj, aby zawsze upewnić się, że pas jest napięty. Jeśli jest poluzowany ze względu na wygodę, nie będzie spełniał swojej roli w razie wypadku na drodze. Podobnie jak w przypadku mocowań do wózków inwalidzkich, zawsze sprawdź, czy nie ma żadnych splątań lub skręceń, zanim wyruszysz w drogę, nawet jeśli jest to tylko krótka przejażdżka.

Niektóre z funkcji bezpieczeństwa, które znajdziesz w swoim WAV, niezależnie od tego, czy kupujesz, czy wypożyczasz, mogą na początku wydawać się mylące lub po prostu kłopotliwe. Jednak zawsze najważniejsze jest, aby je dobrze dobrać. Bądź cierpliwy na początku i trzymaj się ich, a w krótkim czasie korzystanie z nich stanie się drugą naturą. Więcej na: http://fiat-furious.pl

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...