Polecamy

Ekspercki przewodnik po zewnętrznym czyszczeniu samochodu

Oryginalne Mini odrodziło się jako luksusowy samochód terenowy

Blog

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki? (Kiedy wymienić?)

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków hamulcowych, trzeba będzie się zastanowić, czy wymienić, czy też odnowić tarcze hamulcowe. Obie opcje są dobre w pewnych okolicznościach, dlatego przeprowadzimy pełną ocenę wymiany i odnawiania tarcz hamulcowych.

W tym przewodniku omówimy, czym są tarcze hamulcowe i jakie korzyści przynosi obie opcje. Omawiamy także, kiedy należy rozważyć odnowienie tarcz hamulcowych zamiast ich wymiany.

Spis treści pokaż Czy należy odnawiać czy wymieniać tarcze hamulcowe? Co to są tarcze hamulcowe? Zalety i wady wymiany bieżni hamulcowej Koszt regeneracji tarcz hamulcowych Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe? Zalety i wady wymiany tarcz hamulcowych Koszt wymiany tarcz hamulcowych Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Czy należy odnowić lub wymienić tarcze hamulcowe?

W większości przypadków nie zaleca się odnawiania tarcz hamulcowych i lepiej jest je wymienić. W wyniku odnawiania powierzchni na tarczach hamulcowych będzie mniej materiału, co spowoduje wzrost temperatury. Większość producentów samochodów nie zaleca odnawiania powierzchni tarcz hamulcowych.

Jeśli jednak masz bardzo stary i tani samochód, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy dzięki ponownemu lakierowaniu. Czytaj dalej, aby uzyskać bardziej szczegółową odpowiedź na temat zalet i wad wymiany lub odnawiania tarcz hamulcowych.

Co to są tarcze hamulcowe?

Tarcza hamulcowa jest istotnym elementem tarczowego układu hamulcowego pojazdu. Sam wirnik jest ciężki i wykonany z metalu. Przypomina tarczę łączącą koło z piastą. Gdy koło się obraca, obraca się również wirnik.

Klocki hamulcowe przylegają do wirnika. Po naciśnięciu pedału hamulca zacisk hamulcowy, będący hydraulicznym elementem dociskającym, dociska klocki do wirnika. To działanie powoduje tarcie, które zatrzymuje samochód.

Z czasem jednak klocki hamulcowe ulegają zużyciu, dlatego należy je regularnie wymieniać. Ponadto z czasem zużywają się także wirniki hamulcowe. W miarę jak ciepło powstające podczas hamowania odciska swoje piętno na wirnikach, stają się one coraz cieńsze. Gdy wydajność hamulców spada, masz dwie możliwości - albo wyłożyć je nową warstwą nawierzchni, albo wymienić.

Zalety i wady wymiany tarcz hamulcowych

Dzięki ponownemu lakierowaniu tarcz hamulcowych można je ponownie wykorzystać. Część powierzchni tarczy jest usuwana, aby zapewnić zupełnie nowe osiągi. Dzięki ponownemu lakierowaniu możliwe jest przejechanie większej liczby kilometrów bez wymiany tarczy. Biorąc pod uwagę, że wymiana tarczy hamulcowej może być kosztowna, jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Aby jednak zlecić ponowne lakierowanie tarcz hamulcowych, należy udać się do profesjonalnego mechanika. Jest mało prawdopodobne, aby przeciętny entuzjasta motoryzacji miał w swoim garażu odpowiednie narzędzia, aby wykonać tę pracę prawidłowo.

Koszt wymiany bieżni hamulcowej

Ponowne lakierowanie tarcz hamulcowych kosztuje zazwyczaj około 25 USD za sztukę. Jeśli warsztat przeprowadza już wymianę klocków hamulcowych, może to być wliczone w cenę usługi.

W przypadku samodzielnej wymiany klocków hamulcowych konieczne będzie wymontowanie wirników i przewiezienie ich do lokalnego warsztatu. Powoduje to pewne przestoje, z których nie każdy domorosły mechanik będzie zadowolony.

Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Wirniki należy sprawdzać przy każdej wymianie klocków hamulcowych. Jeśli są w wystarczająco dobrym stanie, aby można było je wymienić, należy to rozważyć. Na wirniku musi pozostać wystarczająca grubość, aby zapewnić odpowiednią siłę hamowania.

Część materiału zostanie usunięta, więc trzeba to uwzględnić. Jeśli jednak tarcza hamulcowa jest wystarczająco gruba i nie masz nic przeciwko zapłaceniu za tę usługę, to jest to świetny sposób na wydłużenie żywotności tej ważnej części, a także na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zalety i wady wymiany tarcz hamulcowych

Największą zaletą wymiany tarcz hamulcowych jest to, że można ją wykonać samodzielnie. Jeśli wolisz wymieniać hamulce w domu, warto wymienić również tarcze hamulcowe. Do zamontowania nowych tarcz hamulcowych nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi ani urządzeń.

Jest to jednak droższe rozwiązanie niż ponowne lakierowanie. Jeśli nie można wykonać tej pracy samodzielnie, wymiana wirników wiąże się z wyższymi kosztami naprawy.

Koszt wymiany tarcz hamulcowych

Zazwyczaj wymiana tarcz hamulcowych kosztuje od 350 do 500 USD. Koszt nowych wirników hamulcowych może wynieść od 200 do 400 USD, natomiast robocizna może kosztować około 150 USD.

Jeśli można wykonać tę pracę samodzielnie, to i tak trzeba będzie wydać sporo pieniędzy na wirniki. Ponadto trzeba będzie zapłacić za wymianę klocków hamulcowych.

Kiedy należy wymieniać tarcze hamulcowe?

Nowoczesne tarcze hamulcowe wydają się być cieńsze niż starsze. Producenci robią to w celu zmniejszenia masy, ale wymusza to również częstszą wymianę tarcz. Ponieważ są one coraz cieńsze, niemożliwe staje się ich bezpieczne odnawianie. Niektórzy producenci zalecają, aby nigdy nie odnawiać tarcz, co oznacza, że nie ma innego wyjścia, jak tylko je wymienić.

W takiej sytuacji można nadal używać tarczy hamulcowej, dopóki nie pojawią się na niej oznaki zużycia. Nie powinno się ich wymieniać za każdym razem, gdy kupuje się nowe klocki hamulcowe, ale należy je dokładnie sprawdzać. Założenie nowych klocków hamulcowych z uszkodzonym wirnikiem spowoduje szybkie zniszczenie klocków i konieczność ich wymiany.

Jeśli wirnik wykazuje znaczne oznaki zużycia i nie można go wymienić, ponieważ jest zbyt cienki, należy go wymienić. Ponadto zawsze najlepiej jest wymieniać wirniki parami, z przodu i z tyłu. Jeśli tylko jedna strona jest gotowa do wymiany, i tak należy wymienić drugą.

W nowoczesnych modelach samochodów prawie zawsze zalecamy wymianę tarcz hamulcowych zamiast ich odnawiania. Wynika to głównie z faktu, że są one często wentylowane i wykonane z cieńszego materiału niż w starszych modelach samochodów. Dzieje się tak również dlatego, że wirniki hamulcowe są obecnie cieńsze.

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Koszt naprawy wycieku oleju - najczęstsze...

Kiedy zobaczysz, że z dolnej części Twojego samochodu wycieka olej, może to spowodować...