Polecamy

Jakie są korzyści z leasingu samochodu?

Jak wymienić filtr kabinowy w samochodzie?

Blog

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i zmaksymalizować kwotę, jaką zarobisz na sprzedaży. To mądre posunięcie, które pozwoli Ci zarobić więcej pieniędzy, wyeliminować pośredników i zachować kontrolę nad sprzedażą. Nagle jednak natrafiasz na wiadomość, w której opisano przerażającą historię kogoś, kto sprzedał swój samochód prywatnie, tylko po to, aby dowiedzieć się, że zapłacono mu fałszywymi pieniędzmi lub zrealizowano czek bez pokrycia, albo że samochód został skradziony, a właściciel nawet zaatakował, aby się do niego dostać.

OK, takie historie się zdarzają, nie zaprzeczamy, ale stanowią one tak znikomą i nieistotną mniejszość przypadków, że ledwie warto je odnotować. Są to dobre wiadomości, o czym wiedzą ludzie z mediów. Nie powinny one nigdy zniechęcać Cię do osiągnięcia jak największych korzyści ze sprzedaży samochodu, a Ty możesz zrobić wiele, aby tak się stało.

Spis treści pokaż 1. Sprawdzanie potencjalnych nabywców 2. Spotkaj się publicznie i podziel się planami z innymi 3. Wystrzegaj się oszustw finansowych 4. Nie podpisuj umowy przeniesienia własności, dopóki nie będziesz miał pieniędzy Wnioski: Bezpieczeństwo to przede wszystkim zdrowy rozsądek

1. Sprawdzaj potencjalnych nabywców

Jeśli obawiasz się, że na Twojej liście potencjalnych kupców mogą znajdować się osoby o nieciekawym charakterze, powinieneś zrobić wszystko, aby sprawdzić ich przed spotkaniem.

Po pierwsze, ustal tożsamość kupującego i jego cel zakupu nowego samochodu. Pomoże to wyeliminować nie tylko niesmaczne postaci, ale także przerzucaczy samochodów, którzy nie są niebezpieczni, ale których również należy unikać, jeśli chce się uzyskać najlepszą możliwą cenę sprzedaży. Prawdziwy nabywca powinien nie mieć nic przeciwko temu, aby podać Ci swoje powody zakupu:

  • Będziemy mieli drugie dziecko, więc potrzebujemy większego samochodu
  • Nasze dzieci wyprowadziły się z domu, więc chcemy zmniejszyć metraż
  • Nasz ostatni samochód był prawdziwym pożeraczem benzyny, więc szukamy czegoś bardziej ekonomicznego.
  • I tak dalej...

Osoby, które są ostrożne i defensywne w kwestii powodów zainteresowania Twoim samochodem, mogą być traktowane jako czerwona flaga. Powyżej wspomnieliśmy o przerzucaniu samochodów. Są to osoby, które chcą kupić Twój samochód jak najtaniej, aby następnie przerzucić go z zyskiem. Pamiętasz, jak zdecydowałeś się na sprzedaż prywatną, aby zmaksymalizować swój dochód ze sprzedaży? Przerzucarki samochodów próbują Ci to odebrać, kusząc Cię wygodą.

Car flipperzy będą naciskać na Ciebie, abyś uzyskał jak najniższą cenę, a następnie zaoferują Ci ją natychmiast w gotówce. Uważaj na każdego potencjalnego kupca, który wydaje się być zbyt chętny do rozmowy o cenie i chce Cię przekonać do najtańszej i najszybszej oferty. Możesz po prostu zignorować ich taktykę i trzymać się swoich wcześniejszych pomysłów dotyczących ceny. Inni kupcy sami przyjdą.

Na koniec, w ramach ostatecznej kontroli, poinformuj wszystkich potencjalnych nabywców, którzy chcą odbyć jazdę próbną, że przed jej przeprowadzeniem muszą okazać prawo jazdy lub inny dokument tożsamości. Prawdziwych nabywców to nie odstraszy, ale tych, którzy mają złe zamiary, może odstraszyć.

2. Spotkaj się w miejscu publicznym i podziel się planami z innymi

Gdy nadchodzi czas spotkania z kupcami, zawsze najlepiej jest wybrać porę dnia i miejsce w miejscu publicznym, gdzie są inni ludzie. Może to być parking przy supermarkecie lub w centrum miasta, gdzie wokół panuje duży ruch.

Gdy osoba ta pokaże Ci swoje prawo jazdy, zrób jej zdjęcie i wyślij je do znajomego. Powinieneś także poinformować swoich przyjaciół i rodzinę o swoich planach na jazdę próbną tego dnia, na wypadek gdyby coś się stało. Najlepiej byłoby nawet zabrać ze sobą kogoś, kto będzie towarzyszył Ci podczas jazdy próbnej.

Na jazdę próbną naprawdę powinieneś wybrać się z kupującym. Poza bezpieczeństwem jest wiele praktycznych powodów, aby to zrobić, np. wskazać kupującemu drogę, jeśli nie zna on okolicy, i pomóc, jeśli są jakieś dziwactwa lub sztuczki potrzebne do prawidłowego korzystania z elementów sterujących w samochodzie. Ponadto można mieć pewność, że nabywca nie weźmie samochodu na przejażdżkę i nie porzuci go gdzieś.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz towarzyszyć kupującemu podczas jazdy próbnej, spróbuj najpierw znaleźć przyjaciela lub członka rodziny, który może pojechać, lub przynajmniej nie dawaj mu jedynego klucza do samochodu. Miej przy sobie zapasowy klucz, aby w razie porzucenia pojazdu móc go odebrać. Jeśli masz zdjęcie prawa jazdy, możesz złożyć doniesienie na kierowcę za jego zachowanie.

Wreszcie, jazda próbna powinna być krótka i odbywać się na zaludnionych drogach. Każdy poważny nabywca powinien być w stanie stwierdzić, czy podoba mu się charakter samochodu w dość krótkim czasie jazdy, więc nie ma potrzeby, aby test trwał tak długo. W ten sposób tylko zwiększysz liczbę kilometrów i zużyjesz więcej paliwa.

RELATED: Jak sprzedać samochód z leasingu i zamienić go na gotówkę

3. Uważaj na oszustwa finansowe

W trakcie podróży związanej ze sprzedażą samochodu nie chodzi tylko o bezpieczeństwo fizyczne, ale także o bezpieczeństwo finansowe. Niektórzy kupujący mogą sprawiać wrażenie całkowicie sympatycznych, ale w rzeczywistości są pozbawionymi skrupułów i przebiegłymi oszustami. Jedną z popularnych sztuczek jest na przykład posługiwanie się fałszywymi czekami kasowymi, które wydają się pochodzić z banku, ale w rzeczywistości są fałszywe.

Jeśli kupujący prosi Cię, abyś zawiózł go do banku i pozostał w samochodzie, podczas gdy on idzie po czek, to istnieje przynajmniej prawdopodobieństwo, że zostałeś oszukany za pomocą fałszywego czeku. Możesz zweryfikować czek, dzwoniąc do banku z zapytaniem lub odmawiając pozostania w samochodzie, wysiadając z niego i udając się z kupującym do banku, aby być świadkiem transakcji.

Jeśli sprzedajesz samochód, którego wartość nie przekracza 5 000 USD, możesz przyjąć gotówkę jako zapłatę, jeśli uważasz, że możesz mieć pewność, że nie zauważysz fałszywych banknotów. Kupujący może jednak nie czuć się komfortowo, nosząc przy sobie większą ilość gotówki, więc w takiej sytuacji może się przydać czek gotówkowy lub inna metoda płatności.

Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie, z jakiego banku korzysta kupujący. Gdy już będziesz wiedział, możesz spotkać się w oddziale i zorganizować przelew bez konieczności noszenia przy sobie gotówki. Nie musisz nawet korzystać z usług tego samego banku. Zorganizowanie przelewu krajowego w oddziale banku jest łatwe, można też zlecić to za pośrednictwem bankowości internetowej lub telefonicznej na swoje konto. Przekazywanie pieniędzy drogą elektroniczną to świetny sposób na uniknięcie ryzyka związanego z fałszywymi banknotami.

Jeszcze jedną rzeczą, którą można zrobić przed przejściem do etapu pieniędzy, a także jako kolejny element bardzo dokładnego sprawdzania kupującego, jest sprawdzenie, czy wykupił on ubezpieczenie samochodu. Prawie każde prawo stanowe wymaga, aby kupujący wykupił ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zanim przyjmie samochód do rejestracji w DMV. Dlatego też, jeśli doszedłeś do punktu, w którym pieniądze mają zmienić ręce, możesz poprosić, aby zobaczyć, że zrobili to, jako ostateczny środek ostrożności.

4. Nie podpisuj przeniesienia tytułu własności, dopóki nie masz pieniędzy

Negocjacje powinny być definitywnie zakończone, a pieniądze wymienione, zanim w ogóle zaczniesz myśleć o wyjęciu tytułu własności, odwróceniu go i wypełnieniu informacji na odwrocie. Tytuł własności może być okazany jako dowód własności, ale nic nie musi być na nim zapisane, dopóki transakcja nie zostanie uzgodniona i zakończona.

Podpisując dokumenty, należy to zrobić poza domem lub w miejscu publicznym. Nie zapraszaj żadnych kupców do domu, jeśli chcesz, aby proces ten był ściśle zabezpieczony i bezpieczny.

Jeśli chcesz załatwić sprawę bardzo bezpiecznie, szybko i oficjalnie w ciągu jednego dnia, świetną metodą jest najpierw wyselekcjonowanie bardzo poważnych kupców, którzy prawdopodobnie zapłacą w tym samym dniu co testowanie. Co można zrobić, to przetestować samochód wcześnie rano, a jeśli wszystko jest w porządku, można wziąć płatność elektronicznie, podczas gdy jesteś w dół w DMV.

Po otrzymaniu zapłaty można podpisać tytuł własności i anulować rejestrację, będąc w DMV. Kupujący może zarejestrować pojazd w tym samym czasie. Wystarczy wówczas usunąć tablice rejestracyjne i anulować ubezpieczenie. Kupujący dokona rejestracji i będzie mógł odjechać.

Wnioski: Bycie bezpiecznym to przede wszystkim zdrowy rozsądek

Pozostaje faktem, że zachowanie bezpieczeństwa przy sprzedaży samochodu sprowadza się głównie do zachowania rozsądku i kierowania się zdrowym rozsądkiem.

Gdy pojawiają się kupcy, którzy brzmią zbyt dobrze, by mogli być prawdziwi, traktuj ich podejrzliwie.

Podążaj za pieniędzmi, czyli nie pozwól, aby kupujący wykonywał kluczowe kroki finansowe poza zasięgiem Twojego wzroku lub bez Twojej wiedzy.

Nie daj się nabrać na agresywne negocjacje ze strony osób przerzucających samochody.

Nigdy nie wpuszczaj kupców do domu i nie rozpoczynaj podpisywania lub przenoszenia tytułów własności, dopóki nie będziesz miał pieniędzy w ręku lub na koncie.

Spotykaj się z kupcami w miejscach publicznych i zaludnionych, najlepiej nie samemu. Zawsze informuj przyjaciół i rodzinę o tym, co zamierzasz zrobić.

Te i inne opisane przez nas kroki z pewnością pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas sprzedaży samochodu.

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...

Koszt naprawy wycieku oleju - najczęstsze...

Kiedy zobaczysz, że z dolnej części Twojego samochodu wycieka olej, może to spowodować...