Polecamy

15 najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych

Przywracanie blasku wyblakłym i mętnym reflektorom

Blog

Przewodnik po złomowaniu samochodu

Udostępnij Facebook Twitter

Ponieważ świat stał się bardziej świadomy rosnącej szkody, jaką stare samochody wyrządzają środowisku (zwłaszcza diesel), podatek drogowy wzrósł dla tych pojazdów, przez co stają się one coraz mniej warte, jeśli chodzi o sprzedaż.

Na obecnym rynku, jeśli złomujesz samochód starszy niż 10 lat, będziesz miał szczęście dostać za niego kilkaset złotych, a to ogromny spadek w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy ludzie mogli zarobić poważne pieniądze za złomowanie swoich samochodów.

Jednak nadal warto rozważyć zezłomowanie samochodu dla dodatkowej gotówki, zwłaszcza jeśli samochód został spisany na straty lub nie został uznany za nienadający się do jazdy.

Czy muszę poinformować DVLA?

Tak. Niezależnie od tego, czy Twój samochód został spisany na straty przez firmę ubezpieczeniową, czy sam zdecydowałeś się go zezłomować, musisz skontaktować się z DVLA, aby poinformować ich, że nie jesteś już odpowiedzialny za pojazd i nie musisz już płacić za niego podatku drogowego.

Podczas złomowania samochodu będziesz musiał przedłożyć dokument V5C w dzienniku pokładowym, aby DVLA mogło go potwierdzić. Po zezłomowaniu samochodu i wysłaniu go otrzymasz Certyfikat Zniszczenia (Certificate of Destruction, CoD), który potwierdza, że samochód został zezłomowany. Jeśli nie otrzymasz tego certyfikatu, Twoim obowiązkiem jest skontaktowanie się z DVLA, aby upewnić się, że otrzymali Twoją dokumentację.

Ważne jest, aby pamiętać, że uzyskanie CoD po złomowaniu samochodu jest konieczne, w przeciwnym razie możesz narazić się na grzywnę w wysokości do 80 funtów od DVLA za niezapłacenie podatku drogowego za samochód.

Gdzie mogę zezłomować swój samochód?

Samochód można złomować tylko w certyfikowanych firmach zwanych Autoryzowanymi Zakładami Przetwarzania (ATF). Możesz je znaleźć w Internecie, klikając tutaj. Firmy te odbiorą Twój samochód i podadzą Ci wycenę online, abyś wiedział, ile dostaniesz za samochód. Firmy zajmujące się złomowaniem pojazdów są jedynymi w Wielkiej Brytanii, które mogą złomować pojazdy zgodnie z prawem i muszą przestrzegać określonych zasad. Firmy ATF nie dadzą Ci gotówki za Twój samochód, ponieważ jest to nielegalne, zaoferują Ci jedynie zapłatę przelewem bankowym lub czekiem. Płacenie gotówką oznacza, że transakcja nie jest rejestrowana i może prowadzić do konsekwencji, jeśli zostanie wykryta przez DVLA.

Gdy złomujesz samochód, jeśli skończył mu się przegląd techniczny lub ma jakiekolwiek uszkodzenia nadwozia lub wnętrza, prawdopodobnie wpłynie to na kwotę, jaką otrzymasz. Można również zdecydować się na sprzedaż części samochodu przed jego złomowaniem, jednak wiele firm może odmówić zezłomowania samochodu, jeśli nie posiada on wszystkich części.

Oddanie samochodu na złomowisko oznacza, że pozbędziesz się wszystkich niezbędnych płynów, akumulatora, kół i opon, które muszą być usunięte przed złomowaniem samochodu. Ma to na celu spełnienie wymogów Unii Europejskiej i zminimalizowanie szkód dla środowiska.

Bez względu na to, czy Twój samochód jest warty dużo złomowanie jest najszybszym sposobem na pozbycie się pojazdu, który siedzi na Twoim podjeździe i nie przynosi żadnych zysków. Jeśli szukasz łatwej sprzedaży, to jest to droga naprzód, jest minimum formalności i minimum kłopotów, w porównaniu do próby sprzedaży starego samochodu w całości lub na części, co może trwać dłużej i zazwyczaj jest o wiele trudniejsze.

Zobacz

Kod P0562: Znaczenie, przyczyny, objawy (i jak je...

Zapalenie się kontrolki Check Engine może być przygnębiające. Jeśli po przeskanowaniu systemu...

Co to jest broker samochodowy? Czy mogą oni...

Kiedy ostatni raz badałeś rynek motoryzacyjny? Czy było to kilka lat temu? Jak kupiłeś swój...

Gdzie dorobić kluczyki samochodowe?

Jeśli zgubiłeś kluczyk do samochodu lub breloczek przestał działać, jesteś zdany na siebie...