Polecamy

Ekspercki przewodnik po zewnętrznym czyszczeniu samochodu

Volvo świętuje swoje 90. urodziny

Blog

Dlaczego młodzi ludzie zwlekają z prowadzeniem samochodu

Share
  • Facebook
  • Twitter

Nowe badania przeprowadzone przez IAM RoadSmart, największą niezależną brytyjską organizację charytatywną zajmującą się bezpieczeństwem drogowym, dają wgląd w powody, dla których osoby w wieku od 17 do 24 lat wstrzymują się z nauką jazdy.

Spośród 1000 ankietowanych młodych kierowców, obawy o koszty były najważniejszym powodem, dla którego młodzi ludzie odkładali naukę jazdy.

Na drugim miejscu znalazła się cena lekcji i koszt eksploatacji samochodu, a zaraz za nią cena samego egzaminu na prawo jazdy.

"Nasze badania pokazują, że wśród młodych ludzi koszt nauki jazdy jest głównym czynnikiem zniechęcającym do zdobycia prawa jazdy, które otworzyłoby przed nimi wiele możliwości pracy i zwiększyło ich osobistą mobilność" - powiedział Neil Greig, dyrektor ds. polityki i badań w IAM RoadSmart.

"Nie ulega wątpliwości, że wzrost liczby osób podejmujących studia wyższe oraz rozwój tanich aplikacji mobilnych typu taxi-hailing również przyczyniły się do spadku liczby kierowców.

"Wielu młodym ludziom brakuje pewności finansowej, aby zobowiązać się do prowadzenia samochodu, zwłaszcza gdy dostępne są stosunkowo tanie alternatywne formy podróży".

Co ciekawe, ankieta zbadała również, jakie alternatywy skłoniłyby młodych kierowców do rozważenia rezygnacji z prowadzenia samochodu osobowego.

Przeważały opinie o lepszym transporcie publicznym, przy czym 30% ankietowanych stwierdziło, że darmowe przejazdy autobusami skłoniłyby ich do rozważenia wymiany kluczyków na bilet autobusowy.

Ponadto 27% stwierdziło, że tańsze ceny biletów kolejowych przekonałyby ich do rezygnacji z prowadzenia własnego samochodu, a 22% stwierdziło, że nowoczesne formy transportu publicznego, takie jak tramwaje, skłoniłyby ich do porzucenia samochodu.

Które z poniższych czynników, jeśli w ogóle, zniechęciły Pana(ią) na początku do nauki jazdy?

Koszty nauki29%
Koszty prowadzenia samochodu po zdaniu egzaminu29%
Koszty egzaminów28%
Strach przed jazdą26%
Listy oczekujących na testy20%
Znalezienie / kupno samochodu po zdaniu egzaminu20%
Znalezienie czasu19%
Poczucie, że nie potrzebujesz samochodu, aby się poruszać14%
Zalecenia od rodziny / przyjaciół, aby nie prowadzić samochodu11%

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...