Polecamy

Dlaczego młodzi ludzie zwlekają z prowadzeniem samochodu

Volvo świętuje swoje 90. urodziny

Blog

Volvo świętuje swoje 90. urodziny

Volvo Cars rozpoczyna produkcję nowego XC60, średniej wielkości SUV-a w Göteborgu w Szwecji w tym miesiącu - 90 lat po tym, jak pierwsze Volvo, model ÖV4, ujrzało światło dzienne 14 kwietnia 1927 roku.

Za jego czasów sprzedano w sumie tylko 275 pojazdów, co było skromnym wynikiem nawet w tamtych czasach, a nowy XC60 zastępuje jeden z najlepiej sprzedających się modeli w historii Volvo.

Oryginalne XC60 stało się fenomenem, a jego sprzedaż rosła z roku na rok od momentu wprowadzenia na rynek w 2008 roku.

Siedem lat po premierze stał się najlepiej sprzedającym się średniej wielkości SUV-em klasy premium w Europie, a w dziewiątym roku życia nadal sprzedaje się w dużych ilościach, stanowiąc około 30% całkowitej globalnej sprzedaży Volvo. W kwietniu 2017 r. produkcja XC60 przekroczy 1 000 000 sztuk.

Założyciel Volvo, Assar Gabrielsson, dostrzegł szansę dla produkcji samochodów w Szwecji po tym, jak obserwował rozwijający się przemysł motoryzacyjny w USA i Europie ze swojego stanowiska w dziale sprzedaży szwedzkiego producenta łożysk kulkowych SKF - dostawcy dla przemysłu samochodowego.

volvo

Udało mu się przekonać SKF do zainwestowania w wydzieloną firmę motoryzacyjną o nazwie AB Volvo, a pierwszy masowo produkowany szwedzki samochód był dość konwencjonalnym pojazdem, z elementami amerykańskiego wzornictwa samochodowego, drewnianą ramą wykonaną z jesionu i buku, 1,9-litrowym silnikiem bocznozaworowym i kołami artyleryjskimi z drewnianymi szprychami.

Dostępna była tylko jedna kombinacja kolorystyczna - ciemnoniebieski z czarnymi błotnikami.

Mimo tych wszystkich zmian, jakie zaszły na przestrzeni 90 lat, jedna rzecz pozostała niezmienna - zaangażowanie Volvo w tworzenie najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Czytaj więcej na: http://fiat-furious.pl

Zobacz

5 Symptomów uszkodzonego ECU (i koszt wymiany)

Niezależnie od tego, czy jest to jednostka sterująca silnika (ECU), czy moduł sterujący silnika...

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Wyobraź sobie sytuację: właśnie zdecydowałeś się sprzedać swój samochód prywatnie i...

Czy powinienem odnowić lub wymienić wirniki?...

Hamulce wymagają konserwacji, podobnie jak silnik samochodu. Gdy nadejdzie czas wymiany klocków...