Polecamy

Rodzaje past polerskich w Meridian Car Service

Najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, które pomogą...

Detailing

Co to jest Detailing samochodowy?


Car detailing, lub auto detailing jest terminem, który jest używany w dzisiejszych czasach i może mieć różne znaczenia dla różnych ludzi. Na przykład w Ameryce termin detailing zazwyczaj odnosi się do większości rodzajów czyszczenia samochodu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii termin "car valeting" jest bardziej powszechnie używany do opisania większości działań czyszczenia samochodu, z terminem detailing tylko dość niedawno przyjęty w odniesieniu do bardziej dokładnego czyszczenia.

Detailing samochodowy

Ogólnie rzecz biorąc, poprawna definicja terminu car detailing to skrupulatne czyszczenie, polerowanie i ochrona wszystkich części pojazdu od góry do dołu, wewnątrz i na zewnątrz, przy użyciu specjalistycznych narzędzi i produktów, które nie byłyby normalnie używane przez typową myjnię samochodową. Nie obejmuje to jednak napraw lakierniczych i karoseryjnych, chociaż czasami podejmowane są lekkie prace kosmetyczne, na przykład usuwanie odprysków i szlifowanie lakieru na mokro, w zależności od stanu pojazdu i danego detailera.

Głównym obszarem i celem detailingu samochodowego jest pełne wzmocnienie i odnowienie lakieru pojazdu poprzez wyeliminowanie lekkich zarysowań i śladów wirowania, które zostały zadane w czasie i które odbijają światło w taki sposób, że dają nieestetyczny efekt pajęczyny na powierzchni lakieru lub lakieru bezbarwnego.

Zanim to jednak nastąpi, nadwozie musi zostać dokładnie umyte i oczyszczone, aby usunąć jak najwięcej brudu i jak najwięcej zanieczyszczeń. Pierwszym krokiem w procesie detailingu zewnętrznego jest zwykle do piany pojazdu całkowicie i pozwolić mu się moczyć, to pomaga zmiękczyć wszelkie zanieczyszczenia i podnieść go z powierzchni przed płukaniem wstępnym. Podczas namaczania można użyć szczotki do detali o miękkim włosiu, aby poruszyć obszary takie jak gumy okienne, plastikowe kratki, detale wykończeniowe i plakietki. Pianka wraz z rozluźnionym brudem i zanieczyszczeniami jest następnie dokładnie spłukiwana.

Przed myciem lakieru, koła i nadkola są zazwyczaj czyszczone, ponieważ są to najbrudniejsze i najbardziej zanieczyszczone części pojazdu. Specjalistyczne szczotki i produkty do czyszczenia kół są używane do usuwania brudu i zapieczonego pyłu hamulcowego ze wszystkich obszarów kół i wnęk/aruchów, w tym elementów zawieszenia, zacisków hamulcowych, wokół nakrętek mocujących, a nawet z tylnych kół.

Po dokładnym wyczyszczeniu kół i nadkoli można umyć lakier od góry do dołu, używając pluszowych rękawic zamiast gąbek i miękkich ręczników z mikrofibry zamiast irchy, w połączeniu z techniką dwóch wiader i osłonami przeciwpyłowymi, które pomagają uniknąć wszelkich uszkodzeń (w postaci lekkich zarysowań i śladów po lakierowaniu). Kompletny proces mycia, w tym kół i łuków, może trwać do dwóch godzin, w zależności od wielkości i stanu pojazdu.

Po myciu lakier jest pokrywany glinką przy użyciu specjalistycznej glinki samochodowej i smaru, który delikatnie usuwa wszelkie związane z powierzchnią zanieczyszczenia, których samo mycie nie jest w stanie usunąć. Jest to ważny etap w procesie car detailingu, ponieważ zanieczyszczenia te mogą utrudniać proces polerowania i uniemożliwiać uzyskanie najwyższej jakości wykończenia.

Po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu lakieru jest on następnie polerowany w celu usunięcia lekkich zarysowań, śladów wirowania, zamglenia, utlenienia i innych niedoskonałości powierzchni. Zazwyczaj wykonuje się to za pomocą obrotowej lub dwufunkcyjnej maszyny polerskiej, ponieważ pozwalają one na dokładne wniknięcie produktów polerskich w powierzchnię i jej rozbicie, a więc generalnie dają lepsze efekty. Jednak lakier może być skutecznie polerowane ręcznie przy użyciu odpowiednich produktów i doskonałe wyniki mogą być również osiągnięte z wystarczająco dużo czasu i wysiłku.

Proces polerowania jest zazwyczaj wieloetapowe zadanie, jak różne klasy ścierne polerowania są używane do poprawiania i udoskonalania wykończenia i może to zająć kilka godzin lub nawet dni, aby zakończyć, ponownie, w zależności od wielkości i stanu pojazdu. Jest to zazwyczaj najbardziej angażujące, pracochłonne i czasochłonne części procesu car detailing.

Po wypolerowaniu i skorygowaniu wszelkich niedoskonałości, lakier jest następnie zabezpieczany i uszczelniany. Niektórzy detailerzy decydują się na użycie produktu do oczyszczania lakieru przed woskowaniem, który przygotowuje lakier do wosku i zapewnia jego właściwe przyleganie do powierzchni. Wysokiej jakości naturalne woski w paście na bazie carnauby oraz syntetyczne uszczelniacze polimerowe zapewniają wielomiesięczną, trwałą ochronę i tworzą niesamowity połysk. Wiele warstw wosku i uszczelniaczy są często stosowane w celu zapewnienia optymalnej trwałości i połysk są osiągnięte i nie jest niczym niezwykłym dla wysokiej klasy woski carnauba pasty kosztować setki, a nawet tysiące dolarów.

Gdy lakier jest już wystarczająco wypolerowany, wzmocniony i zabezpieczony, inne elementy zewnętrzne są następnie traktowane. Polerowane i chronione są również okna i szyby, a także wszelkie elementy metalowe i chromowane. Gumy, plastiki i winyle są ożywiane i pielęgnowane, aby przywrócić je do życia i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Koła, a nawet zaciski hamulcowe mogą być również polerowane i woskowane przy użyciu odpowiednich produktów, które dodatkowo wzmacniają i chronią je oraz zapewniają poziom szczegółowości wykraczający poza zwykłe czyszczenie pojazdu.

Obszar wnęki silnika jest również zawsze odpowiednio czyszczone, polerowane, ubrany i chronione podczas procesu car detailing, przy użyciu szeregu produktów czyszczących i szczotek, ale to różni się od osoby do osoby, w której części procesu jest podejmowana. Niektórzy wolą zająć się nim najpierw przed resztą samochodu, podczas gdy inni mogą czyścić go po zewnętrznym został szczegółowo, przed przejściem do wnętrza.

Detal wnętrza obejmuje odkurzanie i gruntowne szamponowanie całej tapicerki w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i plam, a także jej rozjaśnienie i odświeżenie. Podsufitka jest czyszczona, skóra jest dokładnie szorowana w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń z głębi ziarna, a następnie kondycjonowana i zabezpieczana. Tworzywa sztuczne, winyl i elementy wykończeniowe są czyszczone i pielęgnowane przy użyciu odpowiednich produktów ożywiających i chroniących je przed słońcem, a następnie szyby wewnętrzne są również czyszczone i polerowane, aby uzyskać krystalicznie czyste, pozbawione smug wykończenie.

Proces detailingu wnętrza jest również bardzo zaangażowany i czasochłonny, ponieważ każdy obszar, w tym nawet najmniejsze otwory wentylacyjne i przełączniki są odpowiednio traktowane przy użyciu szerokiej gamy szczotek, wacików i ręczników z mikrofibry, aby usunąć najmniejsze cząsteczki kurzu z najciaśniejszych miejsc.

Ogólna praktyka car detailing jest podejmowane w celu zapewnienia, że pojazd jest utrzymywany w jak najlepszym stanie, jak to możliwe, podczas własności. Po przeprowadzeniu pełnego detailingu można regularnie przeprowadzać mini detailing lub czyszczenie konserwacyjne, które nie będzie tak wymagające jak pełny detailing, ale pomoże nadać wszystkim częściom pojazdu wygląd "tylko szczegółowy".

Car detailing pomaga zachować wiele z pojazdów origional wartość i może również dodać znaczną kwotę do wartości starszych bardziej zaniedbane lub nadużywane pojazdy, które nigdy nie widział tego poziomu opieki.

Ogólnie rzecz biorąc, car detailing jest procesem dokładnego czyszczenia, wzmacniania, przywracania i ochrony wszystkich części pojazdu, aby utrzymać go patrząc jego najlepsze i zachować wiele z jego wartości i szczegóły różni się od przeciętnego samochodu czyste z powodu poziomów zaangażowania, czas spędzony, narzędzia i produkty używane i jakość wyników, które są osiągane przez koniec procesu.

 

Zobacz

Rodzaje past polerskich w Meridian Car Service

Rodzaje past do polerowania w Meridian Body Shop Nawet najwyższej jakości lakier nie jest...

Pielęgnacja skórzanego wnętrza samochodu

 Istnieje kilka rodzajów skóry stosowanych we wnętrzu samochodu: skóra naturalna;...

Polerowanie samochodu

  Wszystkie nowoczesne samochody produkowane seryjnie opuszczają linię montażową w...