Polecamy

Pięć rzeczy, które musisz zamówić do swojego samochodu

Wybór najlepszego serwisu samochodowego

Detailing

Zwarcie wiązki przewodów i urządzeń elektrycznych w samochodzie

Zwarcie przewodów elektrycznych i urządzeń w samochodzie

Prąd elektryczny przepływa przez przewody jak krew przez naczynia krwionośne i zaopatruje organy samochodu w życiodajną energię. Tak jak w przypadku ludzkiego ciała, wewnętrzne lub zewnętrzne uszkodzenie naczynia krwionośnego ma tragiczne konsekwencje, tak samo integralność kabli, ich styków, może grozić poważnymi uszkodzeniami obwodów elektrycznych, urządzeń, sprzętu i pojazdu jako całości.

Pierwszym objawem zwarcia elektrycznego w samochodzie jest częste przepalanie się bezpiecznika. Właściciel aktywnie wymienia przepalone żarówki, bezpieczniki i przekaźniki, które zawodzą z niepokojącą częstotliwością. Bardzo często kierowcy, których spotyka taka tragedia, wydają miesięcznie tyle samo pieniędzy na elementy elektryczne, co koszt tankowania samochodu, ale nigdy nie myślą o zwróceniu się do elektryka samochodowego.

Logicznym skutkiem takiej eksploatacji pojazdu jest wizyta w serwisie, ponieważ zwarcia, które w ten sposób powstaje, nie da się naprawić poprzez wymianę elementów bezpiecznikowych. Nadal aktywnie przemieszcza się wzdłuż przewodów i urządzeń, nagrzewając się, topiąc izolację, plastik. Z reguły wynikiem takiej operacji jest awaria sprzętu elektrycznego z powodu zwarcia urządzeń w samochodzie i kosztowna naprawa, ale w najgorszym przypadku - zapalenie przewodów i pożar. Zgodnie z licznymi relacjami naocznych świadków, samochód spala się w ciągu 7 minut, zanim lakier na karoserii tego, co kiedyś nazywało się samochodem, zostanie całkowicie wypalony. Obserwując to, właściciele często z żalem wspominali, że słyszeli o elektryku samochodowym, który w ciągu kilku godzin doprowadził okablowanie i sprzęt do porządku.

Wykrywanie usterek instalacji elektrycznej samochodu na własną rękę bez odpowiednich narzędzi i doświadczenia może być w niektórych przypadkach bardzo trudne. Profesjonaliści nalegają na przeprowadzenie pełnej diagnostyki pojazdu, aby uzyskać jaśniejszy obraz usterki:

  1. Źródło usterki. Jego wyeliminowanie jest sprawą nadrzędną. Zapobiega to nawrotom choroby;
  2. Rozprzestrzenił się w całym pojeździe. Należy sprawdzić integralność komponentów i funkcjonalność wszystkich urządzeń, których dotyczy usterka. Dla nowoczesnych mechanizmów jest to bardzo istotne, ponieważ prawie wszystkie elementy są ze sobą połączone i niestabilna praca jednego z nich powoduje zachwianie równowagi w całym systemie;
  3. Możliwość naprawy konkretnego urządzenia, fragmentu obwodu. Nierzadko okazuje się, że wymiana jest bardziej efektywna niż naprawa. Można również argumentować, że możliwa jest również sytuacja odwrotna;
  4. Po zakończeniu naprawy elektryk samochodowy na miejscu przeprowadza diagnostykę, aby ocenić rezultat i zagwarantować pozytywny wynik w przyszłej eksploatacji.

Zwarcie urządzenia elektrycznego w samochodzie może nastąpić w każdej chwili. Aż do najbardziej niefortunnych sytuacji, kiedy samochód jedzie z dużą prędkością w środku stepu, bez żywej duszy i w ciemności. Topieniu się wiązki przewodów towarzyszy ostry dym. Jego pojawienie się wskazuje na wysoką temperaturę w wiązce przewodów i ryzyko pożaru. W takiej sytuacji należy działać szybko i postępować zgodnie z wypróbowaną procedurą:

  1. Zatrzymać pojazd jak najbliżej krawężnika, wyłączyć silnik i wyłączyć wszystkie urządzenia;
  2. Otwórz drzwi i wyjmij gaśnicę. Jeśli w porę dojdzie do zapłonu, należy pociągnąć dźwignię maski silnika i odłączyć zaciski od akumulatora;
  3. Zadzwoń do specjalisty przez telefon, a elektryk samochodowy wyjaśni kolejne kroki w zależności od konkretnych objawów, które doprowadziły do zwarcia.

09.07.2019, 1607 wyświetleń.

Zobacz

Polerowanie samochodu

  Wszystkie nowoczesne samochody produkowane seryjnie opuszczają linię montażową w...

Naprawa części karoserii z tworzyw sztucznych

  Malowanie nowej części   Jednym z najczęstszych problemów występujących...

Trzy mało znane sposoby na znaczną...

Trzy mało znane sposoby na znaczną oszczędność paliwa w korkach Ogólnie przyjętym...