Polecamy

Pięć rzeczy, które musisz zamówić do swojego samochodu

Przewodnik po złomowaniu samochodu

Detailing

Przywrócenie geometrii karoserii

Przywrócenie geometrii nadwozia

Problemy z geometrią nadwozia często pojawiają się po wypadku, co może mieć poważne konsekwencje. Prawidłowa geometria samochodu jest ustalana w fabryce i przedstawiana jako punkty odniesienia na rysunku wielkogabarytowym. Nawet niewielki wypadek może spowodować przemieszczenie lub odkształcenie niektórych części, co często prowadzi do problemów z geometrią nadwozia.

Wykonywanie prac naprawczych

Podczas wstępnych oględzin pojazdu po wypadku, specjaliści identyfikują oczywiste deformacje w postaci zgniecionej maski i określają duże odchylenia od głównych punktów odniesienia. Wszelkie nieprawidłowości mogą być widoczne wizualnie lub mogą ujawnić się w późniejszym użytkowaniu w postaci

  • źle zamknięty bagażnik, maska lub drzwi;
  • Niewielkie pęknięcia, przez które woda może dostać się do wnętrza przedziału pasażerskiego lub bagażnika;
  • Trudności z poziomowaniem pojazdu.

Poważniejsze uszkodzenia mogą być naprawiane na specjalnych ławach ramowych (pochylniach). Urządzenia te pozwalają na zmianę struktury uszkodzonej części w 3 wymiarach.

Oprócz systemu pomiarowego, stacja podnosząca wyposażona jest w wydajny układ hydrauliczny, który umożliwia wyrównanie dowolnych uszkodzeń pojazdów, jak również minivanów i SUV-ów. Usługi te nazywane są naprawami karoserii.

Cena pracy jest obliczana w zależności od rodzaju usterki geometrii.

Po przywróceniu geometrii, karoseria jest galwanizowana, a pojazd jest przygotowywany do lakierowania. Końcowym etapem prac remontowych jest lakierowanie, polerowanie i przekazanie samochodu właścicielowi.

Przy zastosowaniu fabrycznych specyfikacji i geometrii nadwozia

Dane fabryczne dotyczące danych i geometrii nadwozia to zestawienie wszystkich parametrów pojazdu, które powstają podczas jego budowy i późniejszego montażu na linii produkcyjnej. Jeśli istniejące wartości spełniają kryteria fabryczne, pojazd jest bezpieczny do jazdy.

W wyniku wypadku zmianie ulegają wszystkie parametry i wartości nośnego obszaru nadwozia, co wpływa na właściwości eksploatacyjne pojazdu. Wymaga to szczegółowej diagnostyki geometrii ciała.

Naprawy blacharsko-lakiernicze w MERIDIAN rozpoczynają się od kontroli i diagnozy geometrii, z wykorzystaniem fabrycznych informacji o kluczowych punktach i ich lokalizacji. W sporadycznych przypadkach mogą być wykorzystywane informacje z "baz zszywek" oprogramowania dołączonego do urządzenia.

Na szczególną uwagę zasługuje środkowy obszar podwozia, ponieważ od tego miejsca liczone są główne przekątne. W celu przeprowadzenia wszystkich kontroli pojazdu może być konieczne częściowe usunięcie elementów zawieszenia.

Poprzez naprawę i przebudowę podwozia pojazdu przy użyciu urządzenia slipform, można obniżyć koszty prac blacharskich, ponieważ nie trzeba kupować nowych części nadwozia. Precyzyjne jednostki są wykorzystywane do obliczania sił, kierunku i czasu uderzenia.

W każdej indywidualnej sytuacji czas potrzebny do przywrócenia geometrii ciała jest określany indywidualnie, w zależności od modelu i złożoności naprawy.

Jest faktem powszechnie znanym, że przestrzeganie parametrów i geometrii producenta gwarantuje bezpieczne i długotrwałe użytkowanie samochodu. Dlatego lepiej powierzyć taką pracę sprawdzonym specjalistom.

20.02.2019, 851 wyświetleń.

Zobacz

Polerowanie samochodu

  Wszystkie nowoczesne samochody produkowane seryjnie opuszczają linię montażową w...

Naprawa części karoserii z tworzyw sztucznych

  Malowanie nowej części   Jednym z najczęstszych problemów występujących...

Trzy mało znane sposoby na znaczną...

Trzy mało znane sposoby na znaczną oszczędność paliwa w korkach Ogólnie przyjętym...