Polecamy

Jak szybko dodać wartość do swojego samochodu

Jak chronić wnętrze samochodu

Detailing

Jak przygotować samochód do detailingu

Istnieją 3 główne sposoby mycia samochodu: mycie ręczne, mycie ciśnieniowe lub udanie się do myjni automatycznej. Spośród tych 3 sposobów zalecamy mycie ręczne. Mycie ciśnieniowe wiąże się z ryzykiem wyrządzenia znacznych szkód w samochodzie, może uszkodzić farbę, a jeśli ciśnienie jest ustawione zbyt wysoko, może nawet włożyć wgłębienia lub lekkie wgniecenia w lżejsze panele wagowe. Wszelkie uszczelki gumowe mogą również zginąć lub być podnoszone, ponieważ woda jest wtłaczana do niewielkich szczelin, pamiętaj o tym przy oklejaniu samochodu. Jeśli chodzi o automatyczną myjnię samochodową, chociaż oszczędza ona wiele czasu, istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia, a ponieważ jest to szybka praca, jakość czyszczenia jest znacznie niższa. Metoda "dwóch wiaderek do mycia" jest niezbędna, jeśli chcesz zadbać o szczegóły swojego samochodu. Jeśli chcesz się zająć detailingiem, nie ma sensu myć samochodu tą samą brudną wodą w kółko. Jeśli w wodzie znajdują się małe cząsteczki żwiru lub brudu, powoli, ale skutecznie porysują one lakier samochodu. Metoda dwóch wiader prania daje Ci jedno wiadro do płukania i jedno do mycia. Dobrym pomysłem jest również uzyskanie osłony przeciw grysowi, jest to skuteczny sposób, aby upewnić się, że jakikolwiek brud, który nie kończy się w wiadrze spada na dno i nie może ponownie złapać się w gąbkę.
myjnia samochodowa z dwoma wiadrami

Będziesz także potrzebował ściereczki z mikrofibry, aby wysuszyć samochód po umyciu go.

Możemy podzielić proces mycia na 3 kluczowe kroki; płukanie, mycie i suszenie.

Krok 1 - Płukanie

Zanim faktycznie umyć i szczegóły samochodu z mydła samochodowego, chcesz spłukać cały pojazd dokładnie za pomocą węża ogrodowego, a nie wiadro do płukania. To jest, aby usunąć wszelkie oczywiste zabrudzenia z powierzchni panelu i ważne jest również, że spędzasz trochę czasu na kołach i studni kół. Brud może zbierać się w studzienkach, nie zauważając go, a to może nie tylko prowadzić do plam rdzy w dłuższej perspektywie, jeśli jest wilgotny, ale może również migotać nad samochodem - rujnując całą swoją ciężką pracę!

Na płukanie kół, stopów i opon należy poświęcić tyle samo czasu, co na płukanie reszty nadwozia. Zmyj z nich jak najwięcej kurzu, brudu, oleju i smoły.

Krok 2 - Mycie

Po spłukaniu pojazdu będziesz potrzebował rękawicy do mycia lub gąbki. To właśnie tutaj system dwóch wiader wchodzi w grę - chcesz umyć każdy panel, a następnie użyć wiadra do płukania, aby zmyć rękawicę/gąbkę przed umyciem kolejnych części samochodu.

Po namoczeniu gąbki w wiadrze do mycia rozpocząć mycie samochodu od góry i powoli pracować swoją drogę w dół:

Dach, okna, maska i bagażnik, drzwi i panele boczne, przód i tył, koła, opony i wreszcie studzienki kół. Zawsze bądź bardzo ostrożny z krawędziami, jeśli samochód jest oklejony.

Powodem tego jest zminimalizowanie możliwości jakiegokolwiek brudu przylegającego do gąbki, a ponieważ jest prawdopodobne, że będzie mniej brudu na górze samochodu, gąbka pozostaje czystsza na dłużej. Drugim powodem jest to, że jeśli zacząłeś od dołu, kiedy w końcu dostać się do góry, wszystkie brud będzie uruchomić w dół nad niedawno czyszczone dolnej połowie samochodu. To są podstawy car detailingu. Umyj każdą powierzchnię dokładnie, nie stosując zbyt dużego nacisku, ponieważ wszelkie drobne cząsteczki brudu w lewo nie zostaną zmyte, będą one zamiast tego zmielone do lakieru.

Krok 3 - Suszenie

To jest, gdy trzeba chwycić ściereczkę z mikrofibry. Podczas suszenia samochodu chcesz pracować w taki sam sposób, jak podczas mycia go, zacznij od góry i pracować w dół. Próbujesz tylko usunąć wodę, więc nie musisz stosować żadnego nacisku na ściereczkę.

Nawet jeśli chodzi o zwykłe suszenie powierzchni samochodu, istnieją dwie główne metody używane przez detailerów; "klepanie" i "ciągnięcie". Obie są dość oczywiste, z klepania chcesz złożyć szmatkę w kwadrat i lekko klepać panele, aby usunąć wodę i zatrzymać go od pozostawienia śladów wody, jak wysycha. Druga technika, ciągnąc, wymaga, aby otworzyć ściereczkę i po prostu położyć go płasko na powierzchni, przed trzymając rogi, aby wyciągnąć go gładko. Sam ciężar ściereczki wystarczy do usunięcia wody, nie trzeba stosować dodatkowego nacisku.

Przygotowanie do detailingu - dodatkowe wskazówki

Zamieściliśmy kilka dodatkowych wskazówek na temat detailingu samochodu i tego, jak najlepiej go przygotować.

  • Jeśli to możliwe, trzymaj samochód z dala od słońca, jeśli temperatura jest zbyt wysoka, farba może zmięknąć i łatwiej jest uszkodzić lakier, gdy jest w tym stanie.
  • Albo użyć dwóch ściereczek z mikrofibry podczas suszenia samochodu off, lub upewnij się, że regularnie pierścień z tkaniny.
  • Jeśli woda perełki na powierzchniach, jak woda z mydła zaczyna wysychać można użyć węża ogrodowego ponownie spłukać nad mydłem, dzięki czemu łatwiej go usunąć, gdy dojdziesz do suszenia panelu. Jest to również znane jako "sheeting".
  • Nie używaj zbyt dużo mydła w roztworze myjącym, większość mydeł będzie miała wskazaną ilość do użycia dla określonej ilości wody. Jeśli użyjesz zbyt dużo, woda może wydawać się mętna po wyschnięciu.
  • Jeśli upuścisz gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry podczas mycia lub suszenia, nie używaj jej ponownie. Znajdą się na niej zanieczyszczenia, które porysują lakier. Umyj ją prawidłowo przed ponownym użyciem.

Stosując się do każdego z kroków, które wymieniliśmy na tym blogu, będziesz w doskonałej pozycji do detailingu swojego samochodu. Sprawdź nasze blogi o detailingu wewnętrznym i zewnętrznym, aby Twój samochód naprawdę błyszczał. Możesz dowiedzieć się więcej i uzyskać od nas ofertę na następujące usługi car detailingowe: Woskowanie & kondycjonowanie Detailing Konserwacja Głęboka czystość detailing Car detailing korekta lakieru (Image credit for Steps 1 to 3 go to: WikiHow and Detailing Image)

 

Zobacz

Polerowanie samochodu

  Wszystkie nowoczesne samochody produkowane seryjnie opuszczają linię montażową w...

Naprawa części karoserii z tworzyw sztucznych

  Malowanie nowej części   Jednym z najczęstszych problemów występujących...

Trzy mało znane sposoby na znaczną...

Trzy mało znane sposoby na znaczną oszczędność paliwa w korkach Ogólnie przyjętym...