Polecamy

Co to jest korekta lakieru?

Ekspercki przewodnik po zewnętrznym czyszczeniu samochodu

Porady

Jak samochodowe odświeżacze powietrza stały się popularne?

Niektóre rzeczy są tak bardzo częścią naszej codziennej egzystencji, że rzadko, jeśli w ogóle, zatrzymujemy się i zastanawiamy nad ich pochodzeniem. Dobrym tego przykładem jest produkt, który wielu z nas widzi każdego dnia - samochodowy odświeżacz powietrza. Widzimy je zwisające z lusterka wstecznego lub chowające się pod fotelem kierowcy, nowsze stylowe odmiany wsuwane są do otworów wentylacyjnych lub przypinane do wizjerów, a ich zapach zawarty jest w unikalnych plastikowych uchwytach. Ale, jakie jest pochodzenie tego głównego elementu i jak to się stało, że stał się niezbędnym wyposażeniem prawie każdego pojazdu na drodze dzisiaj? Poprawianie zapachu naszego otoczenia nie jest niczym nowym. Istnieją dowody na to, że starożytny człowiek używał zapachu dla przyjemności, namaszczenia i ceremonii duchowych już w 7000 r. p.n.e. Opisy mieszania oliwy z oliwek i olejów sezamowych z pachnącymi roślinami są częstym wątkiem w historii ludzkości. Jako część stylu życia ludzi, zapachy ewoluowały tak samo pewnie jak narzędzia i ceramika. Ewolucja zapachu trwa do dziś, z nowymi i ekscytującymi zapachami, jak również innowacyjnymi sposobami dostarczania przyjemnych zapachów. Nowoczesny produkt, który znamy jako odświeżacz powietrza, po raz pierwszy pojawił się na półkach sklepowych krótko po II wojnie światowej.

Puszka aerozolu z substancją zapachową pojawiła się w 1948 roku. Technologia wojskowa umożliwiła cząsteczkom zapachu stanie się częścią mgiełki, która przez pewien czas mogła unosić się w powietrzu. Kilka lat później na scenę wkroczył samochodowy odświeżacz powietrza. Jego popularność i uniwersalne zastosowanie są niemal bezkonkurencyjne na całym świecie. Wsiądź do samochodu w dowolnym miejscu, a szanse są na korzyść odkrycia odświeżacza powietrza. Częściowym powodem tej popularności jest fakt, że nieprzyjemne zapachy w małych pomieszczeniach, takich jak samochód, wydają się znacznie gorsze niż te, które mają miejsce na rozproszenie się. Dzisiejsze atrakcyjne opakowania i kreatywne aromaty w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu popularności odświeżaczy samochodowych. Markowe zapachy, naturalne aromaty i sezonowe aromaty konkurują o uwagę z unikalnie zaprojektowanymi schowkami. Jednak świat samochodowych odświeżaczy powietrza nie zawsze był tak konkurencyjny. Dzisiejsze odświeżacze samochodowe zawdzięczamy kanadyjskiemu chemikowi o nazwisku Julius Sämann. Zaprojektował on produkt na tyle użyteczny i popularny, że pozostał niezmienny przez ponad sześć dekad. W 1952 r. Sämann stworzył odświeżacz samochodowy Little Trees. Od tamtej pory jeździmy z nimi po drogach. Historia tej natychmiastowo rozpoznawalnej sosny jest interesująca. Pan Sämann uczestniczył w pogawędce z lokalnym dostawcą mleka. W trakcie rozmowy mleczarz wspomniał o niebezpieczeństwach związanych z jego pracą. Głównym z nich był mdlący zapach rozlanego i zepsutego mleka, który unosił się w kabinie jego samochodu dostawczego. Biorąc sobie do serca tę skargę, Sämann wykorzystał swoje wykształcenie chemika zajmującego się ekstrakcją olejków z kanadyjskiej sosny, aby znaleźć sposób na uwolnienie nieszczęśliwych ludzi, takich jak mleczarz, od obezwładniających zapachów. Jako odpowiedź na dylemat mleczarza, Sämann stworzył i opatentował to, co dziś znamy jako samochodowy odświeżacz powietrza w kształcie sosny. Nic w tym produkcie nie było przypadkowe - patent obejmował papierowe drzewo, plastikową torebkę i dołączony do niej sznurek. Torebkę i sznurek uznano za niezbędne, ponieważ trzymanie papierowego drzewka powodowało, że resztki olejków spływały po dłoniach, a sznurek pozwalał w łatwy sposób zawiesić drzewko. Dodatkowo, torba pozwalała oszczędnym użytkownikom na uwolnienie zapachu po trochu, przez rozpakowywanie gałęzi na raz. Powszechne było przekonanie, że przy zachowaniu ostrożności i dokładności przy odwijaniu opakowania, pojedyncza sosna może przetrwać nawet do siedmiu tygodni.

Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych przychylił się do prośby Sämanna i Little Trees trafiły na rynek. Jak to się mówi, wyczucie czasu jest wszystkim, a fakt, że drzewka były dostępne dla konsumentów na początku lat 50-tych, miał ogromny wpływ na popularność odświeżacza powietrza. Rozrost przedmieść sprawił, że posiadanie samochodu stało się koniecznością dla większości klasy średniej w tamtym czasie. Gdy masowa publiczność zaczęła posiadać samochód, zauważyła również, że ich samochody mają tendencję do łatwego pochłaniania zapachów. Pojawiło się Little Tree, które rozwiązało problem, którego wielu ludzi nie przewidziało. Wkrótce jazda samochodem bez odświeżacza Little Tree stała się niedorzeczna. W miarę upływu czasu inni odkryli opłacalność samochodowych odświeżaczy powietrza. Kształt sosny miał konkurencję w postaci obrazów z kultury popularnej, a zapach kanadyjskiego wiecznie zielonego lasu konkurował z całą gamą nowych aromatów. Aby dotrzymać kroku, Little Trees dodawali do rodziny nowe sadzonki. Drzewka w różnych kolorach i zapachach zaczęły pojawiać się na rynkach detalicznych, aby rzucić wyzwanie początkującym producentom innych produktów. Dziś, po krótkim czasie, można odkryć, że Little Trees, produkowane w tych samych fabrykach, o tym samym, dobrze znanym kształcie, wciąż mają duży udział w rynku samochodowych odświeżaczy powietrza.

Według prezesa firmy, Jody'ego LaLone'a, od początku istnienia firmy sprzedano dosłownie miliardy drzewek. Dodatkowo, istnieje ponad 60 zapachów. Wśród najbardziej popularnych zapachów są Black Ice, Vanalliaroma, New Car Scent i oryginalny sosnowy. Firma rozszerzyła swoją linię produktów, aby dotrzymać kroku innym rodzajom samochodowych odświeżaczy powietrza, które są obecnie dostępne na rynku. Jednak dyndająca sosna w lekko otwartym celofanowym opakowaniu jest ikoną na zawsze utożsamianą z samochodowym odświeżaczem powietrza. W miarę jak nasz świat porusza się w coraz szybszym tempie, a dobrze znane produkty odchodzą do lamusa, zastępowane przez większe, szybsze i lepsze rzeczy, odrobinę ukojenia można znaleźć w prostych, codziennych przedmiotach. Niemal niemożliwe jest wyobrażenie sobie świata bez samochodowych odświeżaczy powietrza. Dziś mamy niemalże oszałamiający wachlarz zapachów do wyboru, kształtów i stylów. Samochodowe odświeżacze powietrza na rynku stały się bardziej skomplikowane i stały się gigantycznym przemysłem. Ten post z Honest Product Reviews mówi o wszystkich najlepszych samochodowych odświeżaczach powietrza, i to jest całkiem niewiarygodne, jak wiele badań idzie do tego prostego wynalazku. I niewiarygodne jest również to, że zawdzięczamy to wszystko mdłemu mleczarzowi, kreatywnemu naukowcowi i majestatycznej kanadyjskiej sośnie.

 

 

Zobacz

Powłoka ceramiczna - co trzeba wiedzieć i jak o...

Lakier samochodowy jest bardzo wrażliwy na warunki atmosferyczne, zabrudzenia, zarysowania i inne...

Pięć rzeczy, które musisz zamówić do swojego...

Właśnie miałeś swój samochód malowane i to wygląda świetnie. Wszystko błyszczy, jest nowe...

Jak przygotować samochód do oklejania

Dlaczego warto przygotować się do oklejania samochodów? Ten blog jest pierwszym z serii...