Polecamy

Co to jest Detailing samochodowy?

Kod P1684 - znaczenie, przyczyny, objawy (i jak go naprawić)

Porady

Powłoka ceramiczna - co trzeba wiedzieć i jak o nią dbać?

Lakier samochodowy jest bardzo wrażliwy na warunki atmosferyczne, zabrudzenia, zarysowania i inne czynniki środowiskowe. Powłoka ceramiczna to jeden ze sposobów na ochronę karoserii Twojego samochodu. Czym jest powłoka ceramiczna i jakie są jej zalety? Oto odpowiedź.

Czym jest powłoka ceramiczna dla lakieru?

Przepisy UE w zakresie ochrony środowiska zabraniają stosowania farb zawierających ołów lub toluen. Preferowane są farby wodorozcieńczalne.

Oznacza to, że lakier w nowych samochodach będzie łatwiejszy do czyszczenia niż w starszych modelach. Jest on zatem mniej odporny na warunki atmosferyczne i zarysowania.

Aby przedłużyć żywotność lakieru i lepiej go chronić, można zastosować powłokę ceramiczną. Ten specjalny preparat jest wykonany przy użyciu nanotechnologii. Lakier samochodowy jest wiązany z powłoką ceramiczną. Na karoserii samochodu tworzy się warstwa ochronna. Jej grubość może wynosić nawet kilka mikronów.

Dlaczego warto nałożyć powłokę ceramiczną na lakier samochodowy?

Powłoka ceramiczna chroni lakier na wiele sposobów. Ma ona właściwości hydrofobowe. Ponieważ woda nie osadza się na karoserii, lecz spływa po niej, utrudnia to przyleganie brudu do karoserii. Dzięki temu łatwiej jest pozbyć się brudu i może sprawić, że rzadziej będziemy odwiedzać myjnię samochodową.

Lakier będzie miał również lepsze właściwości antykorozyjne. Lakier będzie bardziej odporny na działanie środków chemicznych i ptasich odchodów. Sól drogowa nie będzie powodować tak dużych szkód na samochodzie, jak przed nałożeniem warstwy ochronnej.

Powłoki ceramiczne na samochodach wydobywają głębię i piękno lakieru. Nabiera on bardziej wypolerowanego wyglądu i staje się przezroczysty. Powłoka ceramiczna sprawia, że jest on bardziej odporny na działanie promieni ultrafioletowych. Lakier nie blaknie.

Powłoka nałożona na lakier zmniejsza szansę na pojawienie się odprysków lub mikrozarysowań na karoserii. Nie oznacza to jednak, że karoseria będzie odporna na poważniejsze uszkodzenia mechaniczne, tak jak to było przed nałożeniem folii. Powłoka nie uchroni wprawdzie przed zarysowaniami czy otarciami od klucza, ale utrudni lakierowanie.

Powłoki ceramiczne są trwałe. Przy dobrej konserwacji mogą wytrzymać nawet do 10 lat. Powłoki ceramiczne znajdziesz w ofercie sklepu internetowego na https://sklep.motogo.pl/powloki-c46

powłoka ceramiczna samochodu

Jakie są dostępne rodzaje powłok ceramicznych?

Dwa główne składniki powłok ceramicznych to tlenek krzemu (lub tlenek tytanu). Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie atesty. Jednym z nich jest SGS, przyznawany przez Societe Generale de Surveillance w Szwajcarii, która specjalizuje się w certyfikacji.

Innym ważnym aspektem do rozważenia jest twardość. Skala ołówkowa jest powszechnie stosowana w przypadku powłok ceramicznych. Klasa 9H jest używana do identyfikacji produktów wysokiej jakości.

Powłoki ceramiczne mogą być klasyfikowane według ich jakości. Ważne jest również uwzględnienie właściwości i zastosowania. Na przykład, preparat może mieć lepsze właściwości hydrofobowe, ale gorsze parametry dotyczące głębi koloru. Może też działać w odwrotnym kierunku - słabiej odpychać wodę, ale zapewniać ciekawszy wygląd lakieru. Różnica między skutecznością a efektem jest tym mniejsza, im lepsza jest powłoka.

Powłoki ceramiczne mogą być stosowane do malowania elementów plastikowych lub okien. Preparaty ceramiczne mogą być również stosowane na zaciski hamulcowe i felgi, ułatwiając usuwanie osadów z klocków hamulcowych.

Jak dbać o samochód z powłoką ceramiczną?

Powłoka ceramiczna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co jakiś czas należy ją "stripować", czyli przeprowadzać zabieg mający na celu zachowanie jej właściwości hydrofobowych.

Aby zapobiec gromadzeniu się brudu i chronić powłokę ceramiczną, samochód powinien być myty wodą przynajmniej raz w tygodniu. Do detailingu można używać wysokiej jakości kosmetyków, które mają neutralne pH.

Nałóż aktywną pianę na karoserię, gdy jest jeszcze wilgotna. Spłucz pianę, gdy tylko wyschnie. Do czyszczenia użyj gąbki. Wykonuj ruchy prostopadłe. Ściereczka z mikrofibry może być przydatna jako dodatek do innych akcesoriów do Twojego samochodu.

Wosk nie powinien być stosowany na samochodach z powłoką ceramiczną. Może on spowodować uszkodzenie parametrów ochronnych. Unikaj myjni automatycznych. Do usuwania drobnych zabrudzeń, takich jak ptasie odchody czy pozostałości po owadach, lepiej użyć quick detailera. Nie spowoduje to uszkodzenia powłoki.

Jaki jest koszt powłoki ceramicznej?

Koszt powłoki ceramicznej będzie zależał od wielu czynników. Należy do nich wielkość samochodu oraz to, czy preparat ma być stosowany na oknach, felgach i plastikach. Ważnym czynnikiem jest również aktualny stan powłoki lakierniczej.

Przed zastosowaniem preparatu powinna być w jak najlepszym stanie. Musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona przed nałożeniem preparatu. Czasami konieczna jest korekta lakieru. Często przed nałożeniem powłoki ceramicznej karoseria jest polerowana. Koszt całej usługi może być niższy w przypadku starszych samochodów ze względu na mniejszy nakład pracy włożony we wstępne przygotowanie. Koszt powłoki ceramicznej to około 1500 do 5000 zł.

Jakie są wady powłok ceramicznych?

Powłoki ceramiczne mają jedną zasadniczą wadę: cenę. Warstwa ta przedłuży żywotność lakieru i zmniejszy koszty utrzymania go w czystości. Powłoka ceramiczna może być opłacalna w przypadku starszych samochodów. Koszt usługi może być porównywalny z całkowitą wartością samochodu.

Na uszkodzonym lakierze nie powinno się stosować powłoki ceramicznej. Powłoka ceramiczna może również uwydatnić wady karoserii samochodu. Czasami trzeba będzie wziąć pod uwagę koszt korekty lakieru.

Jak już powiedzieliśmy, powłoki ceramiczne na samochodach wymagają odpowiedniej konserwacji. To również może wiązać się z wydatkami finansowymi. Nie da się jej nałożyć i zapomnieć o niej na kilka lat.

Ważne jest, aby przy poszukiwaniu najlepszej oferty brać pod uwagę nie tylko cenę. Dobra fabryka powinna oferować kilkuletnią gwarancję na powłoki ceramiczne.

Zobacz

Pięć rzeczy, które musisz zamówić do swojego...

Właśnie miałeś swój samochód malowane i to wygląda świetnie. Wszystko błyszczy, jest nowe...

Jak przygotować samochód do oklejania

Dlaczego warto przygotować się do oklejania samochodów? Ten blog jest pierwszym z serii...

Czy należy uzyskać ochronę lakieru dealera...

Większość dealerów samochodowych będzie oferować dodatki wraz z zakupem samochodu jako...